İYİ BLOG

YENİ NESİL ZEYTİNYAĞI DENEYİMLERİ

Zeytinyağı hayata nasıl keyif katar?

Zeytinyağı keyfi.

Zeytinyağı hayatı iyileştiren mucizelerden birisi. Lezzetiyle damağımıza, vitamin ve fenolleriyle sağlığımıza faydalı. Ama zeytinyağının hayatımıza daha fazla değer katabilmesi için dikkat etmemiz gerekenler var.

Zeytinyağı tazeyken lezzetli ve sağlıklıdır

Zeytinyağının içindeki vitamin ve fenoller uçucudur. Bir yıl içinde zeytinyağını terketmeye başlarlar. Ayrıca yıl boyu da tazeliğini koruyacak şekilde ısıdan uzak, hava almayan, ışık geçirmeyen cam veya çelik tanklarda saklanmalıdır. En ideali hasat zamanı (Ekim) yıllık ihtiyacınızı almak ve ertesi hasada kadar bitirmektir.

Damak tadınıza uygun zeytinyağı hayatınıza keyif katar

Zeytinyağının tadını pek çok faktör etkiler. Zeytinliğin konumu, hasat tarihi, sıkım yöntemi... Ayrıca aynı zeytinlikten elde edilen zeytinyağları yıldan yıla da farklılık gösterir. Bu nedenle beğendiğiniz bir zeytinyağı lezzetini ertesi sene bulmanız oldukça zordur. Kabaca iki farklı lezzet tanımlanabilir. Vahşi ve Sakin. Hangi lezzetin size daha uygun olduğunu bilirseniz zeytinyağından aldığınız keyfi artırabilirsiniz.

Düzenli iyi zeytinyağı kullanmak hayattan aldığınız keyfi artırır

Hücrelerimizin temel besini vitaminlerdir. Zeytinyağı bir meyveden tamamen doğal yöntemlerle elde edilen tek yağdır. Düzenli iyi zeytinyağı kullanırsanız zeytinyağının faydalarını daha iyi hissedersiniz.

Abonelik sistemimizle tanışmak ister misiniz

Zeytinyağının hayatınıza daha fazla keyif katması için abonelik sistemimize katılabilirsiniz. Her yıl hasat zamanı damak tadınıza uygun lezzette zeytinyağını sizin için üretiyoruz. Taze taze saklıyor, parti parti yolluyoruz.

Behram zeytinyağı abonelik sistemiyle tanışmak için tıklayınız.

​Türk tüketicisi zeytinyağına neden küsmüş? Nasıl barışır?

İyi zeytinyağı için abonelik sistemi

Tüketimin bir türlü iki litre'yi aşmamasıyla ilgili her kafadan bir ses çıkıyor. Uzman olan da olmayan da konuşuyor. Ama tüketiciye soran yok.

Cevap zaten sorunun içinde gizli. Tüketici zeytinyağına küsmüş. Dünyanın parasını vermiş ama karşılığını alamamış. Küser tabii.

Tüketici verdiği paranın karşılığını alamıyor

Yok efendim pahalıymış... Yok efendim Anadolu'da tereyağından başka yağ bilinmezmiş....

Gerçek sorun tüketicinin zeytinyağına küsmüş olması. Sebebi de pahalı olması falan değil. Sebebi zeytinyağını o paraya değer bulmaması. Çünkü piyasada nitelikli zeytinyağı yok. Çünkü üreticiler kaliteli zeytinyağı üretmiyor. Üretmek isteyenler de niteliksiz zeytinyağlarının fiyatlarıyla rekabet edemiyor. Bir sene üretse ertesi sene istese de üretemiyor.

Herkes iyi zeytinyağı üretemez

Öncelikle iyi zeytinyağı üretiminin zahmetli ve uzmanlık gerektiren bir iş olduğunu herkesin kabul etmesi lazım. Bu iş hobi gibi yapılacak bir iş değil. Ağaç bakımından hasada, sıkımdan yıl boyu taze saklamaya kadar tam konsantrasyon isteyen bir uzmanlık. İyi zeytinyağı üretmeyi kolay zannedenler işinin gücünün arasında bir yandan da iyi zeytinyağı üretmeye çalışıyor. Sonuç ortada. Türkiye niteliksiz zeytinyağlarıyla doluyor.

Bu sahte kahramanlar ya hüsrana uğrayıp büyük paralar kaybederek bu işten boyunun ölçüsünü alıyor ya da daha kötüsü elindeki sıradan zeytinyağını satacağım diye fiyatı düşürüp hem tüketiciyi kandırıyor hem de zarar ediyor.

Kaliteli ve makul fiyatlarla zeytinyağına nasıl ulaşabiliriz

Türkiyede iyi zeytinyağına ulaşmanın en garantili yolu abonelik sistemine katılmaktır. Bu sayede yıllık iyi zeytinyağı ihtiyacınızı hasat zamanı garantiye alabilirsiniz. Damak tadınıza uygun lezzeti seçebilirsiniz, yıl boyu taze saklanmasını ve adresinize parti parti teslim edilmesini sağlayabilirsiniz.

Abonelik sistemiyle tanışmak ve sipariş vermek için tıklayınız.

​Su yolunu buldu... Zeytinyağı da bulacak.

düzenli iyi zeytinyağı...

Değişimin önünde duramıyoruz. Çocukluğumuzda suyu çeşmelerden bedavaya aldığımız günleri hatırlıyorum. Belgrad ormanlarına giderdik. Bidonlarla… Güzel günlerdi.

Suya para verme fikri bizim gibi çocukluğunu 80'li yıllarda yaşayanlar için çok sonraları tanıştığımız bir şey.

O yıllarda aslında zeytinyağına para vermek de yeni bir kavramdı. Herkesin bir akrabası vardı Ege'de ve oralardan bir şekilde gelirdi zeytinyağı bedavadan. İyisi kötüsü olduğunu bilmeden tüketirdik. Tıpkı suyun iyisi varmış tanıştığımız gibi, bu gün zeytinyağının da iyisi ve hatta daha da iyisi varmış; yeni tanışıyoruz.

Zeytinyağının iyisi de ne demek?

Ege'deki bir tanıdıktan ucuza gelen zeytinyağı artık modern tüketiciye yetmiyor. İtalya'da İspanya'da tadıp beğendiği o mis kokulu zeytinyağlarını istiyor. Üstelik haklı olarak zeytinin ana vatanında neden doğru dürüst, lezzetli bir zeytinyağı bulmak için bu kadar uğraşmak gerektiğini anlayamıyor.

İyi zeytinyağı litresinde iki kat fazla zeytin barındıran zeytinyağıdır. Yıl içinde ağaç bakımından erken hasada, soğuk sıkımdan yıl boyu taze saklanmasına kadar her an özel ilgi isteyen çok nadide bir üründür. Emek, tecrübe ve tutku ile üretilir.

İyi zeytinyağını nasıl tanırsınız?

Sadece koklamak iyi zeytinyağını anlayabilmeniz için yeterlidir. Yeni kesilmiş çimen gibi kokuyorsa elinizdeki iyi bir zeytinyağıdır. Ama tabii iyinin de iyisi daha nitelikli zeytinyağları da var. İyi zeytinyağının ne kadar iyi bir zeytinyağı olduğunu anlamak için damak ve gırtlak testlerini de yapmalısınız. Onlar da çok kolay. Dilinizde iyi zeytinyağını 15-20 saniye tutun. Hafif buruk bir tat alıyorsanız bu fenollerin kanıtıdır ve denediğiniz iyi zeytinyağının çok iyi bir zeytinyağı olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi iyi zeytinyağınızı boğazınızın çeperlerine değecek şekilde yavaşça yutun. Hafif bir yanma hissediyorsanız bu da çok çok iyi bir zeytinyağı denediğinizin kanıtıdır. Gırtlağınızdaki hafif yanmaya zeytinyağınızın içindeki vitamin yoğunluğu sebep olmaktadır.

İyi zeytinyağının fiyatı ne olmalı?

Günümüzde bilinçli tüketici olmak zor. Her şeyin en iyisini uygun fiyatlarla istiyoruz. Ama bunu değerlendirecek bilgi kaynakları sınırlı. Üstelik her geçen gün kafamızı karıştıran yeni mesajların, doğruluğunu araştıramadığımız yeni bilgilerin bombardımanı altındayız.

Bilinçli zeytinyağı severler için bir rehber hazırladık. İyi Zeytinyağı Rehberi kafanızdaki pek çok soruya iyi cevaplar vermek için hazırlandı. Uluslararası Zeytin Konseyi'nin en güncel verilerinden yararlanarak oluşturduğumuz rehbere ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Düzenli iyi zeytinyağı için abonelik sistemi...

Bilinçli beslenme yolculuğunda iyi zeytinyağı aslında ilk durak. Çünkü zeytinyağı temel gıdaların en önemlisi ve her şeyin hem lezzetini, hem de besleyiciliğini belirliyor. Sağlık, ağız tadı ve formumuzu bir arada iyileştiriyor.

İyi zeytinyağı düzenli kullanılırsa çok daha faydalı. Bu amaçla, peşinde koşmadan; her sene iyi zeytinyağına kolayca ulaşmanızı sağlayacak ve yıl boyu kullanacağınız iyi zeytinyağını garantiye almanızı sağlayan bir yöntem geliştirdik. İyi Zeytinyağı Abonelik Sistemi.

Şimdi hemen deneme paketi alabilirsiniz.

İyi Zeytinyağı Abonelik Sistemiyle tanışmak ve deneme paketi almak için şimdi burayı tıklayabilirsiniz.

İyi zeytinyağı ortalama yaşam süremizi uzatabilir mi?

şimdi abone olun.

Genlerin kaderimiz olduğu inancı yıkılıyor. Bilim adamlarının son bulguları ışığında kaderimizin kendi ellerimizde olduğunu artık rahatlıkla söyleyebiliriz. Sağlıklı yaşam süremizi belirlediğini düşündüğümüz genlerin gerçek etkisinin %20 civarinda olduğu, yaşam biçimimiz ve doğru beslenmeyle sağlıklı yaşam süremizi en az 10 yıl uzatabileceğimiz ortaya çıktı. Yaşam kalitemizi artırarak sağlıklı yaşam süremizi de artırabiliriz. Peki nedir bunun formülü?

Stresi azalt, İyi uyu, İyi beslen…

En kolay yönetebileceklerimizden başlayalım. Stres her zaman kendi kontrolümüzde değil. Kontrolümüzün dışında stres kaynakları var ve her zaman yönetmek kolay değil. Uyku da stresle bağlantılı. Her zaman yönetemiyoruz. Ama iyi beslenme tamamıyla kontrolümüzde. Hemen yarın iyileştirmeye başlayabileceğimiz bir şey iyi beslenme. Bununla ilgili de yapılacaklar sınırsız ama sadece bir şeyi değiştirerek orada büyük, kocaman bir adım atmak mümkün. Zeytinyağınızı.

İyi zeytinyağı, iyi beslenmeye doğru atılan en büyük adım.

İyi zeytinyağı beslenme üzerindeki kontrolünüzü en fazla artırabileceğiniz değişkendir. Çünkü hem ağız tadınızı iyileştirir hem de metabolizmanızı besler. Ruhu ve bedeni bir arada besleyen nadir yiyeceklerden birisidir zeytinyağı. Bu nedenle zaten tarih boyu tüm kadim bilgiler zeytinyağını över ve kutsal sayar.

İyi zeytinyağı; kalitesini, besleyici ve bol vitaminli olanını kolayca belirleyebileceğiniz bir üründür. Karmaşık laboratuvar testleri olmadan kendiniz iyi bir zeytinyağını hemen tanıyabilirsiniz. Sadece koklayın. Taze kesilmiş çimen kokusunu alıyorsanız elinizdeki iyi bir zeytinyağıdır. İyice emin olmak istiyorsanız bir kaşık atın ağzınıza ve yutun. Boğazınızda hafif bir yanma hissediyorsanız elinizdeki kesinlikle doğru zeytinyağıdır. Boğazdaki hafif yanma vitamin ve fenollerin kanıtıdır.

Ama dikkat! Zeytinyağı düzenli kullanılırsa daha faydalıdır.

İyi zeytinyağının hayatınızı iyileştirebilmesi için taze olması (en fazla bir yıllık) ve düzenli kullanılması gereklidir.

Ama çoğunluğun sahip olduğu yanlış bir alışkanlık var. Böyle bir alışkanlığınız varsa vaz geçmeniz gerek. Sadece salatalara iyi zeytinyağı koyalım ve yemeklerde daha ucuz zeytinyağı kullanalım... Yanlış bir uygulama. Zeytinyağını sofrada yemeğin üzerine dolaştırın. Lezzetini daha da zenginleştirin. Ama iyi zeytinyağını sadece salatalarda kullanmayın. Tüm yemeklerde de her zaman iyi zeytinyağı kullanın. İyi zeytinyağı yoğundur. Daha az kullanarak daha derin lezzetler elde edersiniz. Sadece litre fiyatına bakarak seçmeyin zeytinyağınızı. Çünkü boşu boşuna düşük vasıflı zeytinyağı kullanıyor olabilirsiniz. İyi zeytinyağı yoğun olduğu için toplam tüketiminizi azaltır ve bütçenize fazla ek yük getirmez. İyi zeytinyağını tüm yemeklerde kullanmanın bütçenize getireceği ek yük inanın çok fazla değil. Sadece %20-25 ek maliyetle düzenli iyi zeytinyağı kullanabiliriniz. İyi zeytinyağı maliyet analizini incelemek için tıklayınız.

İyi zeytinyağına her zaman kolayca ulaşabilmeniz için abonelik sistemini kurduk.

İyi zeytinyağına ulaşmak her zaman kolay olmuyor. Özel ürettirmek ve evlerde litrelerce zeytinyağını saklamak da kolay değil. Bu amaçla abonelik sistemini kurduk. Yıllık ihtiyacınızı damak tadınıza göre özel sıkıyoruz. Taze taze saklıyor, parti, parti yolluyoruz.

Sipariş vermek için şimdi tıklayınız.

İyi zeytinyağını düzenli kullanmak neden bu kadar önemli?

İyi zeytinyağı çok önemli! Ama iyi zeytinyağını düzenli kullanmak çok daha önemli. Çünkü iyi zeytinyağı düzenli kullanıldığında hayatımızı çok daha fazla iyileştiriyor.

İyi zeytinyağı derken...

İyi zeytinyağını en iyi damak tadınız belirler. Tekrar koklamak istediğiniz, damağınızda hoş aromalar bırakan, hafifçe buruk ve genzi yakan zeytinyağı iyi zeytinyağıdır.

Bu yaşadığınız güzel deneyimlerin olabilmesi için o zeytinyağını üretenlerin çok çalışması gerekir. Çünkü böyle bir zeytinyağı hem erken hasat, hem soğuk sıkım, hem de taze olmak zorundadır. Ancak bu üç özelliği bir arada sunabiliyorsa bir zeytinyağı size tarif ettiğimiz o güzel deneyimleri yaşatabilir.

Düzenli kullanmak derken...

Zeytinyağı bilinen en faydalı enerji kaynağı ve antioksidan. Hem metabolizmanıza ihtiyacı olan enerjiyi dengeli vererek kilo dengenizi korumanızı sağlıyor, hem de hücre yenilenmesini hızlandırarak bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor. İyi zeytinyağının bunu başarabilmesi için günlük almanız gereken enerjinin bir kısmını iyi zeytinyağından almaya vücudu alıştırmanız lazım. Bu oran yaklaşık 1/4 su bardağı veya 4 kaşık zeytinyağı anlamına geliyor.

Kişiye özel iyi zeytinyağı ihtiyacınızı hesaplamak ister misiniz?

Daha kesin bilgiler için bir hesaplama platformu hazırladık. Her bedenin yaş, kilo ve cinsiyete göre değişen günlük alması gereken yağ miktarı farklıdır. Beslenme uzmanları yağ ihiyacınızın 1/3'ünü hayvansal, yani tereyağı ve 2/3'ünü de bitkisel, yani zeytinyağından almanızı önermektedir.

Dünya sağlık örgütünün dengeli beslenme formüllerini kullanarak sizin için bir platform hazırladık. Ailenizin toplam yıllık zeytinyağı ihtiyacını hesaplayabilirsiniz. Bu veriden yola çıkarak düzenli iyi zeytinyağı kullanımıyla ilgili daha bilinçli planlamalar yapabilirsiniz. İyi zeytinyağı ihtiyacınızı hesaplamak için tıklayınız.

İyi zeytinyağına düzenli ulaşmak neden bu kadar zor?

İyi zeytinyağını iyi yapan içindeki zeytin yoğunluğudur. Bir litre zeytinyağı elde etmek için kullandığınız zeytin miktarı zeytinyağının kalitesini belirler. Erken hasat, Soğuk sıkım gibi zeytinyağının kalitesini artıran yöntemlerin hepsinde kullanılan zeytin miktarı daha fazladır. Ülkemizde üreticilerin büyük kısmı fiyat odaklı rekabeti tercih ettikleri için kaliteli zeytinyağına yatırım yapan üretici sayısı azdır. Ülkemizde ortalama bir üretici bir litre zeytinyağı üretmek için en fazla 5-6 kilo zeytin kullanır. Sayılı bir kaç üretici de bir litre iyi zeytinyağı üretmek için 10-12 kg zeytin kullanır ve oldukça yüksek fiyatlarla alıcı bulan bu zeytinyağlarını düzenli kullanmak için servet ödemek gerekir.

Abonelik sisteminin avantajı...

Hasat zamanı ön sipariş vererek iyi zeytinyağına daha uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz. Abonelik sistemi iyi zeytinyağını sezon başında daha uygun fiyatlarla alarak tüm yıllık ihtiyacınızı garantiye almanızı sağlayan bir sistemdir. Bu sayede peşinde koşmadan iyi zeytinyağına düzenli olarak ulaşabilirsiniz.

Abonemiz iseniz lütfen hesap sayfanızı kontrol edin. Ekim ayındaki yeni hasada kadar kalan yağınızın yetmeyeceğini düşünüyorsanız yeni sipariş girin. Çünkü biz sadece aboneler için üretim yapıyoruz ve yaz sonu genelde elimizde zeytinyağı kalmıyor.

Henüz bize abone olmadıysanız ve yazının burasına kadar tüm metni okuduysanız zaten abone olmayı hak ediyorsunuz demektir. Şimdi hemen deneme paketinizi almak için tıklayınız.

Bu gönderi Anneme, şu gönderi Yazlığa teslim edilsin...

İyi zeytinyağına iyi hizmetler...

İyi zeytinyağına peşinde koşmadan ulaşabilmeniz için abonelik sistemini kurduk. Uzun zamandır beklediğiniz, hayatınızı kolaylaştıracak iki yeni hizmeti de haziran ayından itibaren sunmaya başladık. Artık zeytinyağınızın teslimat adresini ve teslimat tarihlerini bir tıkla değiştirebileceksiniz. Dilerseniz zeytinyağı teslimatlarınızın birini annenize, öbürünü yazlığa yapabiliriz. Ya da bu ayki gönderinizi bir sonraki ay veya iki ay sonraki gönderinizi şimdi yapmamızı isteyebilirsiniz.

Zeytinyağınızın kontrolü tümüyle sizin elinizde...

Evet sizin adınıza zeytinyağınızı taze olarak saklıyoruz ve parti parti yolluyoruz ama o sizin zeytinyağınız. İstediğiniz zaman, istediğiniz adrese yollatabilirsiniz. Erken teslimat isteyebilir veya teslimatı istediğiniz kadar erteleyebilirsiniz. Kontrol artık tamamıyla sizin elinizde.

Zeytinyağınızın teslimat adresini hesap sayfanızdan yönetin...

Şimdi hemen hesap sayfanıza gidin ve isminizin üzerine tıklayarak alternatif adres kısmına yeni bir adres ekleyin. İlk adres hiç bir seçim yapmazsanız gönderilerinizin teslim edileceği adrestir. Alternatif adres ise dilediğiniz zaman gönderinizi yönlendirebileceğiniz ikinci bir adrestir. Bir yakınınızın adresi, yazlığınız veya ofisinizin adresi olabilir.

Tek yapmanız gereken hesap sayfanızdan gönderilerin teslim edileceği adresin yanındaki küçük oka tıklamak. Tüm gönderilerin yanında ilk ana adresiniz otomatik olarak görülmekte ve bir seçim yapmazsanız gönderileriniz ilk ana adrese gönderilmektedir. Yanındaki küçük oka tıklayarak alt satırda beliren alternatif adresi seçerseniz, gönderi yeni girdiğiniz alternatif adresinize teslim edilecektir.

Zeytinyağınızın teslimat tarihlerini de hesap sayfanızdan yönetebilirsiniz...

Siz behram.com.tr sayfasından bir satın alma gerçekleştirdiğinizde sistem otomatik olarak aldığınız miktarı en yakın hasat tarihine kadar eşit teslimat aralıklarına göre dağıtır. Bu kurduğumuz sistemin amacı size her zaman taze zeytinyağı kullandırmaktır. Bu sayede yeni hasat gelene kadar saklamadaki tüm zeytinyağlarınızı bitirmeniz ve düzenli iyi zeytinyağı kullanmaya devam etmeniz hedeflenir.

Sistemin belirlediği teslimat tarihlerini yıl içinde değişen kullanım miktarlarınıza göre istediğiniz aman değiştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken hesap sayfanızda teslimat tarihlerinin yanındaki küçük oka tıklayarak altta çıkan tarihlerden size uygun olanını seçmek.

Hesap sayfanıza ulaşıp alternatif adres eklemek için burayı tıklayabilirsiniz.

İyi zeytinyağına iyi hizmetler...

İyi hizmet...

Bunu yazlığa yollayın... Bu da Annemlere gitsin.

Hayatınızı kolaylaştıran yeni hizmetleri farkettiniz mi?

Mesela saklamada koruduğumuz zeytinyağınızın teslimat adresini ve tarihini hesap sayfanızdan istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Şimdi hesap sayfanıza gidin ve ne kadar zeytinyağınızın kaldığını kontrol edin.

Eğer alternatif adres girmediyseniz ikinci adresi de tamamlayın ki istediğiniz zaman gönderi adresinizi değiştirebilesiniz.

Hesap sayfanıza gitmek için tıklayınız.

Düzenli iyi zeytinyağı...

İyi zeytinyağı aboneliği

İyi zeytinyağı mutfağınızdaki en önemli malzemedir. Çünkü yemeklerin lezzetini güzelleştirir. Mutfakta yaratıcı yenilikler yapmanızı sağlar.

Behram, Türkiye’nin ilk ve tek zeytinyağı abonelik sistemidir. Bilinçli tüketicilerin iyi zeytinyağına kolayca ulaşabilmelerini sağlamak için kurulmuştur.

Hangi zeytinyağı iyidir?

İyi zeytinyağı üç koşulu bir arada sunabilen zeytinyağıdır.

1. Taze (Fenol zengini)

2. Lezzetli (Erken hasat)

3. Vitamini bol (Soğuk sıkım)

İtalya ve İspanya’da zeytinyağlarının bir çoğu bu koşullara uygun üretilir ve bu nedenle kaliteleri dünyaca tescil edilmiştir.

İyi zeytinyağı için daha fazla zeytin...

Bu üç koşulu bir arada sunabilmek için normalden iki kat fazla zeytin kullanmak gerekir. Bu nedenle Türkiye’de iyi zeytinyağını garantiye almanızı sağlayan tek sistem abonelik sistemidir.

Sezon dışında da abone olabilirsiniz...

Abonelerimizin ihtiyacından biraz daha fazla üretim yaparak sezon dışında sisteme katılmak isteyen 50 yeni üyeyi aramıza kabul edebiliyoruz. Aramıza katılmak için lütfen abonelik formunu doldurunuz.

Daha detaylı bilgi ve sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

İyi zeytinyağı rehberini ücretsiz indirebilirsiniz...

Ayrıca size iyi zeytinyağı rehberimizi de hediye etmek isteriz. İyi zeytinyağı ile ilgili en faydalı bilgileri özet olarak bir arada bulabileceğiniz İyi Zeytinyağı Rehberi’ni ücretsiz olarak bu linkten indirebilirsiniz.

Afiyetle kalın. Sevgiler.

İyi zeytinyağı ihtiyacınıza iyi çözümler geliştirebilmek için yardımınıza ihtiyacımız var...

Kısa anketimize katılın.

İyi zeytinyağına daha kolay ulaşabilmeniz için yeni fikirler geliştiriyoruz. Bize yardımcı olur musunuz?

Sizi kısacık üç soruyu cevaplamaya davet ediyoruz.

Kısa anketimize katılmak için lütfen tıklayınız.

Neden damak tadıma uygun zeytinyağı lezzetlerine her sene ulaşamıyorum?

Zeytinyağı lezzetleri.

Başınıza gelmiştir mutlaka. Çok güzel bir zeytinyağı tadarsınız. Soruşturup üreticisine ulaşırsınız. Sipariş verirsiniz. Aynı lezzet kapınıza gelir ve tamam dersiniz. Zeytinyağımı buldum. Sonunda iyi zeytinyağı peşinde koşmaktan kurtuldum. Ertesi sene aynı üreticiye sipariş verirsiniz ama o da ne? Gelen yağın lezzeti bambaşka. Evet iyi bir zeytinyağı. Evet erken hasat ve soğuk sıkım ama... Geçen sene tattığınız o harika lezzet değil. Damak tadınız yadırgıyor bu zeytinyağını.

Beğendiğim lezzete neden ertesi sene ulaşamıyorum?

Zeytinyağında lezzet tutarlılığı dünyada önemli bir sorundur. Özellikle saf zeytinyağında doğal yöntemlerle her sene benzer lezzetleri tutturmak için özel çaba sarf etmek gerekir. Zeytinyağının lezzetini belirleyen en önemli unsur yıl içinde zeytinliğin aldığı güneş ve yağmur miktarıdır. Bu da kontrolü zor bir değişkendir. Bir çok butik üretici aynı zeytinlikten iki sene üst üste benzer lezzet elde edilemediği için lezzet odaklı üretim yapamaz. O sene kendi zeytinliğinden çıkan lezzet ne ise onu size sunar. Bu da seneden seneye lezzet farkları yaşamanıza sebep olur. Herkesin damak tadı farklıdır ve aslında iyi bir zeytinyağı olmasına rağmen siz bu lezzeti damak tadınıza uygun bulmayabilirsiniz. Damak tadınıza uygun zeytinyağını her sene garantiye almak isterseniz birden fazla zeytinliğe sahip butik üreticilere damak tadınızı tarif ederek zeytinyağınızı sıktırabilirsiniz.

Kaç farklı zeytinyağı lezzeti mevcut?

Aslında sonsuz sayıda farklı lezzete sahip zeytinyağı bulmak mümkün. Çünkü zeytinyağının lezzetini belirleyen bir çok değişken var. Zeytinliğin etrafındaki binlerce farklı aromanın her sene zeytinler üzerinde farklı etkileri oluyor. Ancak aroma farkları damağınızın değil burnunuzun algılayabileceği ve konsantre olup özel çaba sarf ederek farkına varabileceğiniz değişkenler. Oysa damağınızla hemen hissedebileceğiniz ve direk damak tadınızı belirleyen değişkenler güçlükle de olsa kontrol edilebiliyor. Uzmanlar genel damak zevklerine hitap eden iki ana zeytinyağı lezzetinden bahsediyor. Vahşi olarak adlandırılan zeytinyağı; meyvemsi aromalara sahip, damakta bıraktığı burukluk ve boğazda yarattığı yakıcılık yoğun. Sakin olarak adlandırılan zeytinyağı ise çiçeksi aromalara sahip, damakta hafif burukluk ve genizde hafif yanma hissi yaratıyor.

Farklı lezzetleri tanımak için tıklayınız.

Zeytinyağında lezzet tutarlılığı için ne yapmak gerekli?

Zeytinyağında her sene lezzet tutarlılığı için farklı zeytinliklerden hasat yapmak gereklidir. Zeytinyağının lezzeti üzerindeki etkisini bildiğiniz değişkenleri gözeterek her sene farklı zeytinliklerden hasat yaparak damak tadının yadırgamayacağı ve Vahşi veya Sakin olarak adlandırılan temel zeytinyağı lezzetlerini garanti altına almak mümkündür. Özellikle bazı toprak türleri, zeytinliğin konumu, aldığı yağmur miktarı ve güneşli gün sayısı dikkate alınarak seçilen zeytinliklerden hasat yaparak elde edeceğiniz zeytinyağının lezzeti üzerindeki kontrolünüzü artırabilirsiniz.

Behram iyi zeytinyağı abonelik sistemiyle tanışmak için burayı tıklayınız.