İYİ BLOG

YENİ NESİL ZEYTİNYAĞI DENEYİMLERİ

Zeytinyağı nasıl seçilir?

İyi zeytinyağını bilinçli seçin!

Satın aldığımız her şeyi bilinçli seçmemiz mümkün değil. Her bir ürün gurubu; doğru seçim yapmak için ayrı uzmanlık ve bilgi gerektiriyor. Maalesef her ürün için ayrı ayrı bilgi toplamak imkansız.

Ama bazı ürün gurupları bilgi toplamayı ve bilinçli seçim yapmayı hak ediyor çünkü hayatımızın üzerinde uzun vade etkileri var. Zeytinyağı bu ürünlerin başında geliyor. Bin'e yakın zeytinyağı severin katıldığı İyi Zeytinyağı araştırmamız da bunu gösterdi. Katılanların %80'i zeytinyağının hayatlarındaki önemini biliyor ama bilinçli seçim yapacak kadar bilgi sahibi olmadığını düşünüyor.

Bilinçli seçim yapmanız için gerekli tüm bilgiler burada: İyi Zeytinyağı Rehberi.

Hayatınızı değiştirebilecek bir kararı daha bilinçli almak isteyenler için bir rehber hazırladık. İyi Zeytinyağı Rehberi'nden damak tadınıza uygun ve hayatınızı iyileştirecek zeytinyağını nasıl seçeceğinizi öğrenebilirsiniz.

İyi Zeytinyağı Rehberini incelemek için tıklayınız.

Zeytinyağınızı bir kere seçin ve mutlaka düzenli iyi zeytinyağı kullanın.

Zeytinyağı hayatımız üzerindeki olumlu etkilerini tazeyken ve düzenli olarak kullandığımızda gösterir. İyi zeytinyağı seçiminizi bilinçli olarak yaptıktan ve iç huzuruyla sizin için doğru zeytinyağını seçtikten sonra zeytinyağınızı mutlaka her zaman taze ve düzenli kullanın.

Türkiyenin ilk zeytinyağı abonelik sistemini deneyimlemek için şimdi deneme paketi alabilirsiniz. İyi zeytinyağı deneme paketi almak için burayı tıklayınız.

Zaten abonemiz iseniz lütfen şimdi hesap sayfanızdan taze saklamadaki kalan zeytinyağınızı kontrol ediniz. Ekim ayına kadar yeterli zeytinyağınız yoksa ek sipariş girerek eksik zeytinyağınızı tamamlayınız. Eksik zeytinyağınızı tamamlamak için burayı tıklayınız.

Mutfaktaki en önemli malzemeyi nasıl seçiyoruz?

İyi zeytinyağı ile tanışın...

İyi zeytinyağı anketimize katılanların sayısı an itibariyle 964 kişiye ulaştı. Bin'e yakın cevap, tüketicinin zeytinyağından beklentileri ile ilgili çarpıcı sonuçlar içeriyor.

İlk ve en çarpıcı sonuç tüketicinin zeytinyağını nasıl seçeceğini bilmemesi. İyi zeytinyağını nasıl tanıyacağını bilmeyenlerin oranı %46.

Diğer çarpıcı sonuç ise iyi zeytinyağının pahalı zannedilmesi. Ankete katılanların içinde yüksek fiyatı nedeniyle iyi zeytinyağını alamadığını söyleyenlerin oranı %27.

Ve en çarpıcı sonuç; zeytinyağının önemi hakkında sorduğumuz soruya verilen cevap: Çok önemli diyenlerin oranı; %87.

Yani kısaca herkes zeytinyağının hayat kalitemiz için ne kadar önemli olduğunun farkında ve mutfaktaki en önemli malzeme olduğunu biliyor. Katılımcıların önemli bir kısmı ise nasıl seçim yapacağını bilmiyor ve iyi zeytinyağının pahalı olduğunu zannediyor.

Katılımcılardan Nilüfer Hanım'ın cevabı tüm araştırmanın da özeti gibi: ''İyi zeytinyağını nasıl seçeceğimi bilmiyorum, çok pahalı ve lezzet tutarlılığı yok''.

Ankete katılan herkese merak ettikleri konularda gerekli bilgilendirmeleri yaptık. Gelin şimdi ankete katılmayanlar için Nilüfer Hanım'ın kafasındaki soruları kısacık cevaplarla açıklığa kavuşturalım.

Bu arada anketimize hala katılabilirsiniz. İyi zeytinyağı anketimize katılmak için burayı tıklayabilirsiniz.

İyi zeytinyağı nasıl seçilir?

Zeytinyağı ile ilgili kulaktan dolma bilgilerin bir adım ötesine geçerek bu kafa karışıklığını aşabilirsiniz. Herkesin dilinde Erken hasat ve Soğuk sıkım tanımları dolaşıyor ama ne anlama geldiği yeterince net değil. Ayrıca etiketlere bu üretim yöntemlerini yazmanın da bir anlamı yok çünkü ne kadar erken? ne kadar soğuk? gibi sorular cevapsız kalıyor.

Bu iki üretim yöntemi daha fazla zeytin kullanılması gereken yöntemlerdir. Litre başına kullanılan zeytin miktarı daha fazla olduğu için bu yöntemlerle elde edilen zeytinyağları daha lezzetlidir, vitamin ve fenol değerleri yüksektir. Yani iyi zeytinyağı için sorulması gereken soru litre başına kullanılan zeytin miktarıdır. Hiç bir etikette maalesef yazmayan bu oran zeytinyağının asıl kalite göstergesidir.

İyi zeytinyağı boğazınızı hafifçe yakar ve dilinizde buruk bir tat bırakır. Bu iki özellik zeytinyağındaki yoğun vitamin ve fenollerin kanıtıdır.

İdeal zeytinyağı etiketi ve kimlik bilgileri için burayı tıklayabilirsiniz.

İyi zeytinyağı kaç lira olmalı?

İyi zeytinyağının litre fiyatının biraz yüksek olması normaldir. Bu her ürün için geçerli değil mi? Ama iyi zeytinyağı için derinlemesine bir analiz yaptığınızda aslında iyi zeytinyağının hiç de göründüğü kadar pahalı olmadığını anlarsınız. Çünkü zeytinyağında kaliteyle birlikte yoğunluk da artar. Yani hem kıvamı, hem de içerdiği lezzet ve vitamin yoğunluğu artar. İyi zeytinyağını çok daha az kullanır ve aslında tasarruf da edersiniz.

İyi zeytinyağı maliyet analizi için burayı tıklayınız.

Lezzet tutarlılığı nasıl sağlanır?

Nilüfer Hanım'ın son sorunu aslında en önemli sorun. Zeytinyağı tüm dünyada marka bağımlılığı en düşük ürünlerden birisi. Çünkü butik üreticiler lezzet odaklı üretim yapmıyor. Tüketiciye damak tatlarını keşfedebilecekleri seçenekler sunamıyor. Lezzet tutarlılığı için her sene farklı zeytinliklerden hasat yapmak ve yaygın damak zevklerine uygun, lezzet odaklı üretim yapmak gerekiyor. Böyle üretim yapan butik üreticiler var ve sayıları hızla artıyor. Onları bulup hasat zamanı tüm yıllık ihtiyacınızı almak en mantıklı çözüm.

Hangi zeytinyağı lezzetinin size daha uygun olduğunu anlamak için burayı tıklayabilirsiniz.

Eksik zeytinyağınızı tamamlayın.

İyi zeytinyağı almak için en doğru zaman Eylül-Ekim aylarıdır. Zeytin hasadı yapılan bu aylarda hem taze hem de uygun fiyatlı zeytinyağı bulmanız kolaylaşır. Damak tadınıza en uygun lezzete her sene peşinde koşmadan ulaşabilmeniz için kurduğumuz abonelik sistemini sizden gelen önerilerle sürekli iyileştiriyoruz. Yeni hizmetler ekliyoruz.

Sezon dışında da eksik zeytinyağınızı tamamlayabilirsiniz. Hesap sayfanızı kontrol edin, Eylül ayına kadar yeterli zeytinyağınız yoksa şimdi eksiklerinizi tamamlayın. Biliyorsunuz yeni hasat başlayana kadar saklamadaki zeytinyağınızı tüketemezseniz ücretsiz olarak yeni hasat taze zeytinyağı ile yeniliyoruz.

Tükiye'nin ilk zeytinyağı abonelik sistemiyle henüz tanışmadıysanız şimdi en doğru zaman. Her sene 50 yeni abone kabul edebildiğimiz sisteme yıl içinde de katılabilirsiniz.

Sipariş vermek için burayı tıklayınız.

Kaliteli zeytinyağını sadece salatalarda değil tüm yemeklerde kullanmalısınız...

Tüm yemeklerde iyi zeytinyağı kullanmak için...

Türkiye'de garip bir uygulama oldukça yaygın... Salatalarda kaliteli zeytinyağı, yemeklerde sıradan zeytinyağı kullanmak. Eski pişirme tekniklerinden kalma bu alışkanlık sağlıklı ve dengeli beslenmemizi engelliyor.

Üstelik tasarruf yaptığını zannedenler de yanılıyor. Sıradan yağlarla kaliteli zeytinyağları arasındaki fiyat farkı zannedildiği kadar yüksek değil ve kaliteli zeytinyağları daha yoğun olduğu için daha az kullanmak yeterli oluyor ve bu; fiyat farkını daha da azaltıyor.

İyi zeytinyağı fiyat farkı tablosu için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm yemeklerde taze ve nitelikli zeytinyağı kullanmalısınız...

Zeytinyağı yemeğin ana omurgasıdır. Bir yemekte kullanılan malzemelerin en önemlisi zeytinyağıdır. Zeytinyağı yaşam için gerekli fenolleri aldığımız temel besinlerin başında gelir. Sadece günlük enerjimizi sağlamakla kalmaz aynı zamanda vücuda uzun vade faydalar sağlar. Hücre yenilenmesinden, bağışıklık sistemine kadar sayısız fırsatlar sunar. Böylesine kalıcı etkileri olan bir malzemenin en kalitelisini her yemekte kullanmak en mantıklısıdır. Çünkü yediklerimiz geleceğimizi belirlemektedir. Yediklerimizin metabolizmamız üzerinde kalıcı etkileri vardır.

Yeni pişirme tekniklerini kullanarak zeytinyağınızdan maksimum fayda sağlayın.

İyi zeytinyağını tüm yemeklerde kullanırken dikkat etmeniz gereken önemli bir konu var. Zeytinyağınızı piştikten sonra yemeğin üzerinde gezdirin. Bu sayede vitamin ve fenoller yemeğe daha iyi nüfuz eder ve yemeğin lezzeti de bir o kadar güzelleşir. Hatta yemeği tabaklara servis ederken de taze ve kaliteli zeytinyağı ile nefasetini biraz daha artırabilirsiniz.

Kaliteli zeytinyağına daha uygun fiyatlarla nasıl ulaşabilirsiniz?

Yukarda bahsettiğimiz garip uygulama, yani kaliteli zeytinyağını sadece salatalarda kullanma alışkanlığı nedeniyle Türkiye'de üreticiler nitelikli zeytinyağını düşük litrelerde, özel şişelerde ve çok yüksek fiyatlarla pazara sunmaktadırlar. Tüm yemeklerde iyi zeytinyağı kullanmak isteyen bilinçli tüketiciler ya mini ambalajlarda sunulan bu değerli zeytinyağlarını yüksek bedeller ödeyerek kullanmakta veya hasat zamanı peşinde koşarak üreticilere ulaşmakta ve yıllık tüketimlerini nispeten uygun fiyatlarla toptan alarak evlerinde saklamaktadırlar.

Tüm yemeklerde kaliteli zeytinyağı kullanmak isteyen bilinçli tüketiciler için bir abonelik sistemi geliştirdik. Yüksek kalitede zeytinyağlarını daha uygun fiyata elde etmek istiyorsanız Türkiye'nin ilk zeytinyağı abonelik sisteminden yararlanabilirsiniz. Behram zeytinyağı abonelik sistemi özel şişelerde yüksek fiyatlarla sunulan nitelikli zeytinyağlarına çok daha uygun fiyatlarla ulaşma imkanı sunuyor. Abonelik sistemine katılarak damak tadınıza uygun zeytinyağını seçebilirsiniz. Zeytinyağınız taze olarak adınıza saklanır ve tüketim miktarınıza uygun olarak parti parti adresinize teslim edilir.

Hasat zamanı dışında yılda 50 yeni üye kabul eden Behram abonelik sistemi size tüm yemeklerde kaliteli zeytinyağı kullanma imkanı sunuyor. Peşinde koşmadan damak tadınıza uygun zeytinyağına zahmetsizce ulaşabilirsiniz.

Deneme paketi için burayı tıklayınız.

İyi zeytinyağının fiyatı kaç lira olmalı?

İyi zeytinyağını düzenli kullanın.

Bilinçli tüketici için zeytinyağı fiyatları bir bilmece gibi... Litresi 30 liradan 250 liraya kadar zeytinyağı var.

Bu fiyat farkları normal mi? Tüketici hangi zeytinyağının daha iyi olduğunu nasıl anlayacak?

Bu sorulara mantıklı cevaplar veremeyenler kulaktan dolma bilgilerle yola çıkıyor ve her zaman doğru seçimler yapamıyor.

Bu mailde iyi zeytinyağı seçerken doğru karar vermeniz için gerekli bilgileri derli toplu olarak size sunmaya çalıştık.

İyi zeytinyağı kaç lira olmalı?

Zeytinyağının da ekmek, peynir gibi farklı kaliteleri var. Öncelikle bunun kabul edilmesi gerekli. Zeytinyağı Türkiye'de hak ettiği önemi göremiyor. Bu nedenle de sıradan bir hammadde muamelesi görüyor. Çok farklı kalitelerde olabileceği ve bu kalitenin doğrudan yaşam kalitemizle ilgili olduğu tam algılanamıyor.

Zeytinyağının kalitesi litre başına ne kadar çok zeytin içerdiğine göre değişir. Türkiye'de yaygın üretim 5kg zeytinden 1 litre zeytinyağı şeklindedir. Daha kaliteli, yani vitamin ve fenol zengini iyi zeytinyağı için 1 litre zeytinyağı üretirken daha fazla zeytin kullanılmalıdır. Zeytinyağının kalitesiyle dünya çapında ün yapmış ülkeler İtalya, İspanya ve Yunanistan'da yaygın üretim litre başına 10-15 kg zeytin kullanılarak yapılmaktadır.

Kısacası zeytinyağının kalite standardı litre başına kaç kilo zeytin kullanıldığı bilgisidir ve mutlaka üreticiye sorulması gerekir.

İyi zeytinyağının üretim şekline göre olması gereken fiyatlarını aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

İyi zeytinyağı fiyat analizi için burayı tıklayabilirsiniz.

İyi zeytinyağını nasıl anlarız?

İyi zeytinyağını 30 saniyede kısa bir testle anlayabilirsiniz. Koklama testiyle.

Küçük bir bardağa zeytinyağınızı koyun ve koklayın. İyi zeytinyağı taze kesilmiş çimen gibi kokmalıdır. Bu koku zengin vitaminlerin ve polifenollerin kanıtıdır. Aynı zamanda zeytinyağınızın taze olduğunu da gösterir.

Zeytinyağı en fazla bir yıl içinde tüketilmelidir. Bir yıldan sonra iyi saklansa bile içindeki fenoller yağdan ayrılmaya başlar. Bu nedenle üretildikten sonraki bir yıl içinde zeytinyağı hem çok lezzetlidir, hem de sağlık üzerindeki faydaları olağanüstüdür.

Koku testinden başarıyla geçen bir zeytinyağı hem tazedir hem de vitamin ve fenol değerleri yüksektir.

Şimdi lezzet testine geçebilirsiniz. Yani zeytinyağının damak tadınıza uygun olup olmadığını test edebilirsiniz. Zeytinyağı lezzetinin damak tadınıza ne kadar uygun olduğunu anlayabilmeniz için bir tadım kılavuzu hazırladık.

Zeytinyağı tadım kılavuzunu incelemek için burayı tıklayabilirsiniz.

İyi zeytinyağına daha uygun fiyatlarla nasıl ulaşabiliriz?

Günümüz koşullarında yüksek kalitede zeytinyağını tüm yemeklerde kullanmak zor. Çünkü bu kalitede zeytinyağları adeta bir iksir gibi şık şişelere konuyor ve en fazla yarım litrelik özel şişelerde çok yüksek fiyatlarla satılıyor. Ama sağlık için yararlı ve ağzımızın tadını iyileştiren zeytinyağı da bu kalitede zeytinyağı.

Peki iyi zeytinyağına daha uygun fiyatlarla nasıl ulaşabiliriz?

Bunun için bir abonelik sistemi var. Sezon başında özel siparişle yüksek kalitede üretim yaparak size peşinde koşmadan iyi zeytinyağını düzenli kullanma imkanı veren bir sistem var: Abonelik Sistemi.

Her zaman taze zeytinyağı kullanmak isteyenlere hizmet veren Türkiye'nin ilk zeytinyağı abonelik sistemi. Senede 50 yeni üye kabul edilen sistemde zeytinyağınızı damak tadınıza göre seçiyorsunuz, zeytinyağınız taze olarak saklanıyor ve bir sonraki hasat dönemine kadar bitireceğiniz şekilde parti parti adresinize gönderiliyor.

Sistem hakkında daha fazla bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

Deneme paketi almak için tıklayınız.

Dengeli beslenmek için ne kadar zeytinyağı kullanmalısınız?

Zeytinyağı hayatı iyileştirir. Sağlığınızı, damak tadınızı, vücut formunuzu, cildinizi güzelleştirir.

Peki tüm bunlara kolayca ulaşmak için ne kadar zeytinyağı kullanmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Metabolizmanız için ideal zeytinyağı miktarı ne kadar?

Dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam formüllerini birleştirerek bir platform hazırladık. Sadece bir kaç bilgi girerek kendinizin ve ailenizin ideal zeytinyağı ihtiyacını hassas bir şekilde bulabilirsiniz.

Zeytinyağı sağlıklı bir mutfağın temel malzemesidir. Kullanmanız gereken ideal zeytinyağı miktarını hesaplayarak bilinçli beslenme konusunda bir adım daha atabilirsiniz. Ailenizin ideal zeytinyağı ihtiyacını hesaplamak için burayı tıklayınız.

İdeal zeytinyağı hangi zeytinyağı?

Peki ideal zeytinyağı hangisi? Her zeytinyağı size dengeli beslenme için gerekli desteği verebilir mi? İyi zeytinyağı; Taze, Erken hasat ve Soğuk sıkım zeytinyağıdır. Bu üç koşulu bir arada sunabilen zeytinyağı ideal zeytinyağıdır. Çünkü bu koşullar zeytinyağınızın vitamin ve fenol zengini olmasını sağlar. Bu koşullara sahip zeytinyağı hayatınıza maksimum katkı sağlar.

İyi zeytinyağını sadece koklayarak bile tanıyabilirsiniz. İyi zeytinyağı taze kesilmiş çimen gibi kokmalıdır. Dilerseniz Zeytinyağı Tadım Kılavuzu'nu inceleyerek damak tadınıza uygun zeytinyağını nasıl belirleyebileceğinizi de öğrenebilirsiniz. Zeytinyağı Tadım Kılavuzu'nu incelemek için burayı tıklayınız.

Ekim'e kadar yeterli zeytinyağınız var mı?

Zeytin hasadı Ekim-Kasım aylarında yapılır. Her zaman taze zeytinyağı kullanmak için en ideal yöntem hasat zamanı yıllık ihtiyacınızı almak ve hasattan hasada zeytinyağınızı yenilemektir. Bu nedenle Türkiye'nin ilk zeytinyağı abonelik sistemini kurduk ve 400'e yakın abonemize düzenli iyi zeytinyağı hizmeti veriyoruz. Eğer Ekim ayına kadar yetecek zeytinyağınız kalmadıysa yeni sezon, taze zeytinyağı için aşağıdaki linkten sipariş girebilirsiniz.

Sipariş girmek için burayı tıklayınız.

Mutlu yıllar...

Hayatı iyileştirin...

Mutlu, Sağlıklı, tüm dileklerinizin gerçekleşeceği yeni bir yıl dileriz.

Lezzetli bir yıl...Biz hayatı iyileştirmek için yapmamız gerekenleri yapacağız ve damak tadınıza uygun nitelikli zeytinyağları üretmeye devam edeceğiz.

Yeni yılda damak tadınıza en uygun zeytinyağını kolayca belirleyip zeytinyağından aldığınız keyfi artırabilmeniz için kısa bir test oluşturduk: Zeytinyağı Seçme ve Yerleştirme Sınavı.
Sadece üç kısa soruyu cevaplayarak damak tadınızın Vahşi zeytinyağına mı, yoksa Sakin zeytinyağına mı daha uygun olduğunu hemen öğrenebilirsiniz.

Zeytinyağı Seçme ve Yerleştirme Sınavı'na katılmak için tıklayınız.

Sağlıklı bir yıl...

Yeni yılda bağışıklık sisteminizi güçlendiren, fenol ve vitamin değerleri yüksek zeytinyağı üretmeye de devam edeceğiz. Sadece üretmekle kalmayıp nitelikli zeytinyağını peşinde koşmadan, düzenli kullanmanızı sağlamak için yenilikler geliştirmeye de devam edeceğiz.
Bu hizmetlerden birisi de iyi zeytinyağını tanımanızı öğreten; Tadım Kılavuzu.
Bu kılavuz sayesinde, 30 saniyede zeytinyağının içindeki fenol ve vitamin yoğunluğunu anlayabilirsiniz. Koklama testi, ağız ve gırtlak testlerinden oluşan bu yol gösterici rehber sayesinde iyi zeytinyağını tanımak sizin için çok kolaylaşacak.

İyi Zeytinyağı Tadım Kılavuzu'nu indirmek için tıklayınız.

Eksiksiz bir yıl...

Tüm dileklerinizin gerçekleşeceği, hayatı iyileştireceğiniz bir yıl olsun inşallah.
Hayatı iyileştirmek demişken lütfen hesap sayfanızda kalan zeytinyağlarınızı kontrol edin. Eğer eksik zeytinyağınız varsa şimdi sipariş girerek tamamlayabilirsiniz.

Eksik zeytinyağlarınızı tamamlamak için tıklayınız.

Yeni yıla damak tadınızı öğrenerek girin...

Damak tadınızı belirleyin...

Yeni yıla damak tadınızı öğrenerek girin... İyi zeytinyağının hayatınızı iyileştirmesine izin verin.

Sizin damak tadınız hangisi?

Damak tadınıza uygun zeytinyağını belirleyerek yemeklerinizin lezzetini artırabilirsiniz. Herkesin damak tadı farklıdır. Vahşi ve Sakin olarak adlandırdığımız iki temel lezzet arasında seçim yaparak damak tadınızı iyileştirebilirsiniz. Bunun için bir test oluşturduk: Zeytinyağı Seçme ve Yerleştirme Sınavı... Sadece üç kısa soruya cevap vererek damak tadınızı belirleyebilir ve zeytinyağının hayatınıza daha fazla değer katmasını sağlayabilirsiniz. Teste katılmak için burayı tıklayabilirsiniz.

İyi zeytinyağı ekonomiktir

İyi bir zeytinyağı elde etmek zahmetli süreçler gerektirir. Bu nedenle iyi bir zeytinyağı daha yüksek fiyatlı olmak zorundadır. İyi zeytinyağı iki kat fazla zeytin kullanılarak üretilir. Daha yoğundur ve toplam tüketiminizi azaltır. Bu nedenle litre fiyatı yüksek olmasına karşın iyi zeytinyağı daha ekonomiktir. Farklı kalitede zeytinyağlarının üretim maliyetlerine göre olması gereken güncel fiyatlarını incelemeniz için bir analiz platformu oluşturduk. Maliyet analizini incelemek için burayı tıklayabilirsiniz.

İyi zeytinyağını nasıl tanıyacağınızı biliyor musunuz?

Sadece 30 saniyelik kısa bir koklama seansıyla zeytinyağınızın iyi olup olmadığını anlayabilirsiniz. Zeytinyağınız yeni kesilmiş taze çimen gibi kokmalıdır. Bu koku zeytinyağınızın içindeki vitamin ve fenollerin kanıtıdır. Daha ileri iki testle de (damak ve boğaz testleri) zeytinyağınızın sizin damak tadınıza ne kadar uygun olduğunu ölçebilirsiniz. İyi zeytinyağını kolayca belirleyebilmeniz için Zeytinyağı Tadım Kılavuzu hazırladık. Zeytinyağı Tadım Kılavuzunu görmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Yeni yıla girmeden damak tadınızı belirlemeyi unutmayın...

İyi zeytinyağı seçme ve yerleştirme sınavına katılmak için tıklayınız.

Katılımcıların %24'ü fiyat pahalı diyor...

İyi zeytinyağı anketimiz sonuçlandı. 963 kişinin katıldığı 7 ay süren araştırma sonucunda çok enteresan bir tablo ortaya çıktı: Katılanların %24'ü zeytinyağının pahalı olduğunu düşünüyor ama %28'i de zeytinyağı hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığını söylüyor. Yani asgari minimum bilgiye sahip olmamakla beraber katılımcıların %30'a yakını nedense zeytinyağının Türkiye'de pahalı olduğu konusunda hemfikir.

Aslında Türkiye iyi zeytinyağının dünyada en ucuz olduğu ülkelerden birisi.

Önce iyi zeytinyağı nedir onu tanımlayalım: İyi zeytinyağı taze, hem erken hasat hem soğuk sıkım zeytinyağıdır. Bu üç özellik bir yanda zeytinyağının lezzetli ve yüksek vitaminli olmasını sağlarken öte yandan maliyet artırıcı unsurlar içerir.

1. Zeytinyağını taze saklamak zahmetli ve maliyetlidir.

2. Erken hasat ve soğuk sıkım için daha fazla (iki kat) zeytin kullanmak gerekir.

Peki bu zeytinyağı pahalıdır algısı nasıl oluşuyor. Katılımcıların %30'a yakını yeterince bilgi sahibi olmadığını söylerken nasıl bir yandan da pahalı olduğu konusunda ısrarcı.

Sanırız bunun iki sebebi var. Birincisi riviera denen ve zeytinyağı taklidi yapan ürünün kafaları karıştırması. İkincisi de düşük kaliteli verimsiz merdivan altı, markasız üreticilerin zarar etme pahasına çok düşük fiyatlar uygulayarak tüketicinin kafasını karıştırması.

İyi zeytinyağı rehberini bu sebeple hazırladık.

Abonelerimizin güncel bilgi ihtiyacını karşılamak için bir rehber hazırladık. İyi zeytinyağı rehberini ücretsiz olarak indirmek için bu linki tıklayabilirsiniz.

İyi zeytinyağı seçme ve yerleştirme sınavı...

Damak tadınızın hangi zeytinyağına daha uygun olduğunu belirleyerek zeytinyağının hayatınıza daha fazla değer katmasını sağlayabilirsiniz.

Vahşi mi? Sakin mi?

Her zeytinlikten elde edilen zeytinyağı farklıdır. Öte yandan herkesin damak zevki de farklar gösterir. Ama herkesin etrafında buluştuğu, fikir birliği yaptığı lezzet tanımları vardır. Zeytinyağında buna benzer bir kalibrasyon Behram zeytinyağı ile başladı. Tüketicinin kendini kalibre edebileceği zeytinyağı lezzeti tanımlarını ilk defa biz geliştirdik. O günden beri de zeytinyağından aldığı keyfi artırmak isteyenler bizim lezzet tanımlarımız etrafında birleşiyor. Yani Vahşi ve Sakin lezzetlerinde.

Hayatı iyileştirin...

İyi bir hayat aslında ufak tefek keyiflerden oluşuyor. Bu küçük mutluluklardan birisi de İyi Zeytinyağı. Damak tadınıza daha uygun zeytinyağını düzenli olarak kullanmaya başlayarak atacağınız adım aslında oldukça büyük. Çünkü pek farkında değiliz ama iyi zeytinyağı mutfağımızdaki her malzemeden daha önemli. Tüm yemeklerin lezzetini artırıyor ve sağlığımızı iyileştiriyor. Daha ne olsun.

Sizin damak tadınız hangisi?

Sadece üç kısa soruya cevap vererek hangi zeytinyağı lezzetinin damak tadınıza daha uygun olduğunu belirleyebilirsiniz. Sizin için eğlenceli ve kısa bir test hazırladık: Zeytinyağı Seçme ve Yerleştirme Sınavı.

Sınav dediğine bakmayın çok kısa bir test aslında ve basit sorularla sizin damak tadınızı belirlemenizi sağlıyor.

Bir kere damak tadınızı belirledikten sonra zeytinyağı seçimlerinizi daha bilinçli yapacaksınız.

İyi zeytinyağı seçme ve yerleştirme sınavına katılmak için tıklayınız.

Taze zeytinyağı için son çağrı...

Şimdi sipariş verin.

Vahşi ve Sakin lezzetlerimiz hazır. Ön sipariş veren abonelerimize teslimatları devam ediyor.

İndirimli fiyatlarla son günler...

Yıllık ihtiyacınızın tamamını kolaylıkla alabilmeniz için her sene ön sipariş veren abonelerimize özel indirimli fiyat uyguluyoruz.

Abonelerimiz için uyguladığımız ön sipariş fiyatları bu hafta sona erecek.

İyi zeytinyağının fiyatı yıl içinde neden yükseliyor?

Fenol değeri yüksek zeytinyağları için özel üretim gerekir. Normalde 5-6 kg zeytinden bir litre zeytinyağı elde edilirken özel üretim iyi zeytinyağı için 10-15 kg arası zeytin kullanılır. Özel üretim (litre başına daha yoğun zeytin içeren) zeytinyağlarının fiyatları yıl içinde hızla yükselmektedir. Üretim miktarının az olması ve yıl boyu taze saklama maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle iyi zeytinyağında her yıl hasat sonrası hızla yüksek fiyat artışları yaşanır. İyi zeytinyağının kalitesine göre değişen fiyatlarını incelemek için burayı tıklayınız.

Fiyat artışından etkilenmemek için lütfen tüm yıllık ihtiyacınızı şimdi aldığınızdan emin olunuz.

Yıllık iyi zeytinyağı ihtiyacınızı hesaplayın...

Kişi başı yıllık iyi zeytinyağı ihtiyacı 10-15 Litre arasıdır. Yaş, kilo ve cinsiyete göre farklılıklar gösterir. Ailenizin toplam yıllık iyi zeytinyağı ihtiyacını net olarak hesaplayabilmeniz için bir sayfa hazırladık. Ailenizin yıllık iyi zeytinyağı ihtiyacını hesaplamak için burayı tıklayınız.

Lütfen yıllık ihtiyacınızın tamamını aldığınızdan emin olun.

Eksik iyi zeytinyağı siparişiniz varsa şimdi abonelere özel fiyatlarla tamamlayabilirsiniz.

Henüz sipariş girmediyseniz abonelere özel fiyatlarla şimdi sipariş girebilirsiniz.

Sipariş vermek için tıklayınız.